29 listopada 2024

Odpoczywanie - czy opłaca się z tego szkolić? 

Jest taki trend w poszukiwaniu szkoleń dla organizacji, żeby te później “zarobiły na siebie” w postaci podniesienia kompetencji lub wydajności pracowników, poprawiając finalnie wyniki finansowe firmy.

 

I słusznie! zdecydowanie się z tym zgadzam! Przecież firma bez pieniędzy nie da ludziom pracy i wypłaty. Kropka. Każdy ma swój ekonomiczny cel i to jest zupełnie zrozumiałe. 

Ale, czy opłaca się szkolić pracowników z odpoczywania?! Cóż to oksymoron! Przecież przed chwilą pisałaś o wydajności! O tym jak zmęczenie wpływa na produktywność pisałam w artykule: Po co Ci zmęczony pracownik

 

A, czy można zwiększać wydajność w nieskończoność? Nad perpetuum mobile musimy jeszcze chwilę popracować. 

 

Organizm człowieka, w tym mózg, bo piszę przede wszystkim o pracownikach intelektualnych potrzebuje regeneracji by móc prawidłowo funkcjonować. W Polsce poniekąd regulują to przepisy prawa pracy i BHP, które są tak spektakularnie ignorowane. 

 

Ale, nie wdając się w szczegóły, ogranicza się to do wyznaczenia 15 minut przerwy wliczanej w czas pracy i 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w dobie.

Słownie JEDENAŚNIE GODZIN NIEPRZERWANEGO ODPOCZYNKU W DOBIE?! Każdy rodzic mnie teraz wyśmieje. A i nie tylko rodzic. Kto te 11 godzin przeznacza faktycznie na odpoczynek? I, co oznacza odpoczynek? 

 

Jak powinien odpowczywać człowiek, który 7 godzin i 45 minut spędził siedząc przed komputerem i 15 minut przeznaczył na siedzenie przy lunchu? 

 

  • W ruchu! Ruch powoduje, że serce pracuje szybciej, poprawia się krążenie krwi, która transportuje tlen i składniki odżywcze do wszystkich organów - w tym mózgu! 

  • Na świeżym powietrzu! Przebywając na świeżym powietrzu dostarczamy więcej tlenu do organizmu, tym samym nie wdychając produktów ubocznych z wydychanego powietrza swoich i współpracowników oraz mikroorganizmów starannie hodowanych w klimatyzatorach oraz wykładzinach. 

  • W naturze! Kontakt z naturą i zielenią tonizuje nasz układ nerwowy, obniżając tym samym poziom kortyzolu, robiąc przestrzeń dla kreatywności i bardziej świadomego wykorzystania umiejętności miękkich (w które pewnie pracodawca już zainwestował). 

  • W uważności! Poskromienie myśli daje przestrzeń do pojawiania się tych wartościowych, na których naprawdę nam zależy. To jak, zrobienie w końcu porządku w szafie aby w końcu móc stworzyć idealny zestaw, mając ogląd na całość. 

  • Na realizowaniu pasji! To, że przepadamy przy maszynie do szycia, zostawiając cały świat za rulonami tkanin nazywa się stanem #flow - niezwykle potrzebnym do regeneracji i rozwoju mózgu, pobudzaniu kreatywności i poprawie samopoczucia. 

  • Z najbliższymi! Jakościowe relacje z bliskimi, to ważny element dobrostanu osobistego. To, że mam na kim polegać w nieoceniony sposób wpływa na odporność psychiczną i ogólną kondycję mózgu. 

  • Serwując sobie odżywczy posiłek! “Jesteś tym, co jesz” - oklepane, ale prawdziwe. Wiemy, że jakość paliwa wlewanego do baku ma znaczenie, że rośliny potrzebują adekwatnych nawozów, a nasi pupile mają swoje zalecenia żywieniowe. Czy człowiek z jakichś powodów ma fory do ładowania w siebie śmieciowego jedzenia? Nie, jeśli zależy mu na pełnym wykorzystywaniu swojego potencjału! 

  • Śpiąc! Dlaczego nie warto sobie żałować snu? Na przykład dlatego, że podczas snu działa #układ glimfatyczny, swoista kanalizacja mózgu, dzięki której możliwe jest usuwanie produktów przemiany metabolicznej z mózgu. Mózg podczas jakościowego snu oczyszcza się z toksyn, będąc gotowym do efektywnej pracy kolejnego dnia! Co to jest jakościowy sen? 

 

Chciałbyś drogi pracodawco żeby Twoi pracownicy przychodzili do pracy z mózgami naładowanymi na 100%? Czy to by Ci się opłacało? 

Jeszcze nie wynaleziono takiej magicznej ładowarki, którą można by dodawać w ramach benefitów. Ale - tu nic nie trzeba wymyślać na nowo. Warto sobie jedynie przypomnieć, co naturze człowieka służy, a co nie. I, oczywiście, nie zmusisz nikogo do odpoczynku wedle Twoich zasad, ale w Twoim interesie jest edukować i otwierać oczy na korzyści z troski o dobrostan osobisty. 

 

Chętnie, przyjdę i pomogę!

Polecam się - wellbeing@sylwialuszczynska.pl i moja oferta.

 

 

02 grudnia 2024
Jakie kursy warto zrobić dla rozwoju zawodowego? Wraz z rozwojem technologicznym pojawia się mnóstwo nowych podejść
29 listopada 2024
Jest taki trend w poszukiwaniu szkoleń dla organizacji, żeby te później “zarobiły na siebie” w postaci
26 listopada 2024
Skąd taki wysyp introwertyków? Czy to nie jest tak, że ludzie chcą wychodzić do innych, ale

Wellbeing Coaching, Workshops & Sauna

32-091 Michałowice, ul. Czekoladowa 12

Poznaj mnie lepiej:

2024 Wszelkie prawa zastrzeżone